Skip to main content
#
FLECKNEY & KIBWORTH RUNNING CLUB

Club Award Winners

Best Athlete

2007

Claire Beach

2008

Stacey Voss

Kate Dormer

2009

Adam Taylor

Rachael Campbell

2010

Adam Taylor

Lorna Waters

2011

Karl Beardall   

Lorna Muskett

2012

Duncan Campbell

Bernie Owen

2013

Jamie Strange

Kat Lovelock

2014

Sam Pole

Kat Lovelock

2015

Sam Pole

Bernie Owen

2016 Sam Pole Bernie Owen
2017 Clive Mason Sally Swift

Most Improved Athlete

2009

Jody Ward

2010

Jamie Strange

2011

William Veldhuizen

Lucie Butwell

Luke St.Clair

2012

Alan Gibson

Ellen Burbidge

2013

Andy Kemp

Alice Barkell

2014

Jamie Owen

Anna-Marie Kirk

2015

Tom Foyster

Anna-Marie Kirk

2016

Andrew Findlay Jude Hughes
2017 Kirit Patel Sally Swift

Best Club Performance

2008

Steve Hollingsworth (Ironman Tri/Hinckley Half)  

2009

Noel Houlihan (Leicester Marathon County Champion)

2010

Adam Taylor  (Snowdon Fell Race/Club 5 mile record)

2011

Dave Wheeler  (Summer LRRL Vet55 Champion)

2011

Claire Beach (Great North Run – Club ½ Marathon Record)   

2012

Noel Houlihan  (Leicester Marathon County Champion)

2012

Helen Newbery (Club ½ Marathon Record)    

2013

Steve Hollingsworth (1st Dukeries Ultra)

2013

Aileen Collins (London Marathon and other races)

2014

Mike Turner

2014

Claire Beach (Completing the 52 mile Ultra)

2015

Robert Archer (Winning Age Category at Leicester's Big 10K)

2015

Bernie Owen (Top 3 Category Finish in Great North Run)

2016

Sam Pole (Loch Ness Marathon - 2 hours 56 minutes 38 seconds

2016

Jude Hughes (4 laps back to back at Equinox)

2017

Sam Pole

2017 Bernie Owen

Club Member of the year

2007

Dave Wheeler

2008

Andy Bailey 

2009

Jody Ward  

2010

John Redfearn 

2011

Lorna Muskett 

2012

Lorna Muskett

2013

Andy Kemp

2014

Andy Kemp

2015

Andy Kemp

2016 Andy Kemp and Mike Turner
2017 Andy Kemp

                    

FLECKNEY AND KIBWORTH RUNNING CLUB

Email:  andykemp50@sky.com

Design Your Own Website, Today!
iBuilt Design Software
Give it a try for Free